Haber

Konya Büyükşehir Belediyesi Akşehir’de Su Şebekesi Altyapısını İyileştiriyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Akşehir’de su şebekesi altyapısının daha sağlıklı hale getirilmesi için 128 kilometrelik rehabilitasyon çalışması yürütüyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediyeden yaptığı yazılı açıklamada, kentin alt yapı ihtiyaçlarını belirli bir plan ve program çerçevesinde karşıladıklarına değindi.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanındaki tüm yerleşim yerlerinde yeni içme suyu ve kanalizasyon çalışması yaptıklarını belirten Altay, şunları kaydetti:

“Ayrıca mevcutta kullanılan içme suyu temin ve dağıtım sisteminin rehabilite edilmesi ve yeni bir içme suyu sisteminin kurulması için kayıp ve kaçak oranlarını en aza indirecek projelere devam ediyoruz. Akşehir’imizde ömrü dolan boruları değiştiriyoruz. ilçemizin altyapısını güçlendirmek amacıyla 128 kilometrelik çalışma kapsamında 100 yıllık sağlam yeni boruları tercih ediyoruz.Suyu yenilediğimiz çalışmalarımızda yer yer sünek ve polietilen boru, geçişlerde çelik boru kullanıyoruz. Bu doğrultuda 500 metreküplük su deposu inşaatına da başladık.Uzun ömürlü altyapı hizmetlerinin halka yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün yüzde 11’lik fiziki tamamlanma oranına ulaştığı “Akşehir İlçesi Su Şebekesi İyileştirme Projesi”, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası tarafından finanse edilecek yatırımlar arasında yer alıyor. Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT). 2024 yılında tamamlanması planlanan su şebekesi iyileştirme çalışması 4 milyon 480 bin 666 dolara mal olacak ve bu maliyet Avrupa Birliği fonlarından karşılanacak.

derecikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu