Haber

Borrell, Rusya ile Batı arasında tarafsız kalmak isteyen ülkelere dikkat çekti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa’nın Türkiye gibi Rusya ile Batı dünyasının ortasında yer almak istemeyen ve kendi çıkarlarını savunan ülkeleri anlaması gerektiğini söyledi.

Borrell, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki Genel Delegasyonu’nda AB’nin ortak savunma ve güvenlik politikası konulu oturumunda bir konuşma yaptı.

ABD-Çin rekabetinin yanı sıra Ukrayna’daki savaşın da etkilerinden bahseden Borrell, küresel düzenlemedeki ana unsurlardan birinin bu rekabet olduğuna değindi.

Borrell, küresel sistemde Türkiye, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Nijerya, Meksika ve Endonezya gibi diğer aktörlerin ortaya çıktığını belirterek, bu ülkeleri ileri geri giden devletler için kullanılan “swing state” siyasi kavramıyla tanımladı. ABD seçimlerinde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında.

Borrell, “Küresel ölçekte ‘salıncak devlet’ sayılabilecek, bir tarafta yer almak istemeyen ve kendi çıkarlarını savunmak istemeyen ülkeleri örnek olarak gösteriyorum. Açıkça bunu istemeyen ülkeler var. Rusya ile Batı dünyası arasındaki çatışmada taraf tutun. Bu ülkeleri taraf tutmaya zorlayamayız ama endişelerinin nedenlerini anlamalıyız.”

Çin’in yükselişine vurgu yapan Borrell, AB’nin Çin’e bağımlılığı konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Borrell, “Şu anda yeşil geçiş için Çin’e, enerji için Rusya’ya bağımlı olduğumuzdan daha fazla bağımlıyız” dedi. dedi.

Borrell, AB’nin tedarik zincirlerini çeşitlendirmesi ve Afrika, Orta Asya ve Latin Amerika ile bağlarını güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu