Teknoloji

Gaye 2025… Japonya bir ilki gerçekleştirmek için çalışmalara başladı!

Japonya’nın NASA’daki muadili JAXA, onlarca yıldır güneş enerjisini uzaydan Dünya’ya ışınlamayı mümkün kılmaya çalışıyor. Japonya’nın geliştirmekte olduğu teknoloji, gelecek için değerli bir adım olarak görülüyor.

GÜNEŞ ENERJİSİNİ KABLOSUZ ENERJİYE DÖNÜŞTÜLER

2015 yılında JAXA bilim adamları, 50 metre ötedeki bir elektrikli su ısıtıcısını kablosuz olarak çalıştırmaya yetecek kadar 1,8 kilovatlık gücü başarıyla ışınladı. Bir Japon kamu-özel bölümü yan kuruluşu şimdi 2025 gibi erken bir tarihte uzaydan güneş enerjisi iletmeye çalışacak.

Proje, toplanan güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlayacak bir dizi küçük uydunun yörüngeye yerleştirilmesini içeriyor.

UZAYDA GÜNEŞ PANELİ KURMAK İÇİN

Bu ileriye doğru büyük bir adım gibi görünse de, bunun sadece mücadelenin başlangıcı olarak görüldüğü belirtildi. Uzaya güneş panelleri kuracak olan JAXA tarafından bu çalışma için yapılan açıklamada, güncel teknolojilerle 1 gigawatt veya civarında bir nükleer reaktör üretebilecek. Uydu dizisi oluşturmanın yaklaşık 7 milyar dolara mal olacağı belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu