Haber

CHP, Çalışmayan Emeklilere 5 Bin Lira Ödemesine İlişkin Yönetmeliğin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı emekli ikramiyesinin yanı sıra bir defaya mahsus 5 bin TL emekli ikramiyesi verilecek. İşsiz emeklilere yarın (11 Kasım) itibarıyla tek seferlik 5 bin lira ikramiye ödemesine başlanacağı açıklandı. CHP, bu açıklamanın ardından çalışmayan emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Emeklilerimize tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına karar verdik. Hem emekli olan hem de halen çalışan emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında tutuyoruz.” Emeklilere ‘müjde’ olarak açıklanan ikramiye hüsranla sonuçlandı. Ne yazık ki onlarca emekli bu ikramiyeden mahrum kaldı.

Bunun üzerine CHP mağduriyetin giderilmesi için harekete geçti. CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Anayasa Mahkemesi karşısında Ahlatlıbel Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında, 7464 sayılı Kanun kapsamında emeklilere yapılacak 5 bin liralık ödemeden çalışan emeklilerin yararlanamayacağını kaydetti. Turizm Amaçlı Konut Kiralanması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması.

Emeklilere bütçe yetersizliğinden dolayı para verilemeyeceği yönündeki argümanları hatırlatan Günaydın, emeklileri bu açlık durumu altında yaşamaya mahkûm etmenin açıkça zulüm olduğunu değerlendirdi. Günaydın, Türkiye’de 16 milyon emeklinin yarısından fazlasının aylık 7 bin 500 TL emekli maaşı aldığını belirterek, ”Bu çok açık bir eşitsizlik. “Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bunu iptal etmesini umuyorum ve diliyorum” dedi.

Günaydın, emeklilere ödenecek 5 bin liranın yetersiz olduğunu belirterek, çalışan emeklilere herhangi bir ödeme yapılmamasının insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu savundu.

Bu yasa TBMM’den geçerken CHP olarak her türlü muhalefeti yaptıklarını söyleyen Günaydın, 7464 sayılı Kanun’daki ilgili düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını kaydetti. Günaydın, açıklamasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusunda bulundu.

İşsiz emeklilere verilecek 5 bin TL ikramiye ödemesi yarından itibaren hesaplarına yatırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu