Ekonomi

Borsa İstanbul haftanın son iş gününde nasıl hareket etti?

Investing.com – BİST 100Güne negatif başlamasının ardından endeks, gün içi süreçlerde 5.400 puan bandında çoğunlukla yatay hareket etti.

BIST 100, öğleden sonra önce 5.450 seviyesine yükseldi, ardından 5.375 seviyesine kadar geriledi ve kısa süreli dalgalanmanın ardından 5.400 sınırında istikrar buldu. BIST 100, son saatte 5.400 puan seviyesinden bu hafta %3,7 yükselerek, 15 Şubat haftasından bu yana üst üste 4. haftayı pozitif kapatmaya hazırlanıyor.

Haftanın son iş gününde piyasadan olumlu ayrışan şube yüzde 4 arttı. telekomünikasyonoldu. Bankalar Son saate girerken %1,5 artışla hafif bir yükseliş gösterdi. Bugün %1’in üzerinde yükselen diğer şubeler bina, faktoringVe turizmOlarak listelenmiş.

Çimento kazıkları yüklendi maden ürünleri, basit metallerVe petrokimyaBorsayı %2 gerileyerek aşağı çeken bölümler oldu.

BIST 100 endeksindeki hisselerin ortasında GESAN %8’i aşan değer artışı ile en çok kazandıran hisse oldu. daha sonra MGROS, TKFEN, TCELVe KOZAA%4 bandında yükselişle en çok fiyat artışı gören hisseler olarak geldi.

BERABIST 100’de bugün kapanışa yakın %6’lık düşüşle en çok kaybeden pay konumunda bulunuyor. ISDMR, EREGLVe TRAK%5’e yakın değer kaybıyla en çok değer kaybeden diğer hisse oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünün borsa yorumundasöz konusu:

Dış piyasalardaki olumsuz görünüm Asya piyasalarının ardından Avrupa piyasalarında da devam etti. Asya endeksleri arasında en büyük kayıp, %3’lük düşüşle Hong Kong Hang Seng borsasından geldi. Avrupa’da gün sonu reel endeks kayıpları %1’i aştı.

Uzun satıcılarla işlem gören vadeli işlem piyasalarına paralel olarak ABD endeksleri de haftanın son iş gününe negatif başladı. açılışta Nasdak, S&P 500 ve Dow Jonesortalama %0,25 düşüş yaşadı.

Author: Günay Caymaz

ardanuchaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu