Yaşam

Bitlis’teki meslek lisesi deprem bölgesi için seyyar tuvalet üretiyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler can aldı, yaralanmalara neden oldu ve binaları yıktı.

Depremden etkilenen 10 ilin birçoğunda arama kurtarma çalışmaları devam ederken, evlerine giremeyen depremzedeler barınma sorunu yaşıyor.

Hem depremzedeler hem de bölgede çalışan grupların tuvalete ihtiyacı var.

Tuvalet ihtiyaçları için kuyruklar uzuyor

Mescit önlerinde ve açık iş yerlerinin tuvaletlerinde tuvalet ihtiyacı için uzun kuyruklar oluşuyor.

Tuvaletlerde su ve elektrik var.

Bu aşamada meslek lisesinde deprem bölgesi için su ve elektrik tesisatı olan çift kabinli portatif tuvalet üretimine başlandı.

Meslek lisesinden portatif tuvalet üretimi

Bitlis’in Güroymak ilçesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “Yüzyılın felaketi”Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen illerde vatandaşlar için portatif tuvalet üretimine başlandı.

Okul Müdürü Halil İbrahim Akın, Kaymakam ve Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Cankaloğlu ile Milli Eğitim Müdürü Nazım Budak’ın talimatıyla portatif tuvalet üretimine başladıklarını söyledi.

“13 çift kabinli tuvalet bugün tamamlanacak”

Bugün 13 adet çift kabinli tuvaleti tamamlamayı hedeflediklerini belirten Akın, şu bilgileri verdi:

Günde yaklaşık 13 adet çift kabinli tuvalet yapmayı planlıyoruz. Çift kabinli tuvaletlerimizde su ve elektrik tesisatımız olacak. PVC ile kaplanacaktır. Tamamlayacağımız tuvaletleri bir kamyona yükleyip uygun yere göndermeyi planlıyoruz. Öğretmen ve öğrencilerden oluşan 6 kişi bu işi yapıyor. Üretim kapasitemizin artması halinde öğrenci sayımızı da artırmayı planlıyoruz.

habernusaybin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu